Czy warto stawać w przetargach dotyczących zamówień publicznych?

Zamówienia publiczne to rozwiązanie problemów czy zapewnienie danych okoliczności leżące zwykle w gestii administracji, gmin czy miast. Zamówienia publiczne są realizowane z pieniędzy podatników. Na czym polegają zamówienia publiczne i dla kogo branie w nich udziału ma mieć dla kogokolwiek sens?

Pewny zleceniodawca

Ponieważ zamówienia publiczne podlegają szeregowi obostrzeń, nie mam się co obawiać, że ktoś nas oszuka. O ile w przypadku prywatnych firma (https://www.pierog.pl/szkolenia/szkolenia-zamowienia-publiczne.html), zawsze może być także e ktoś ogłosi upadło, wywiną się ze zobowiązań zawartych w umowie lub zapadnie się pod ziemię. W przypadku zamówienia publiczne tak nie jest. Tu zawsze możemy liczyć na wypłatę podjętego wobec nas zobowiązania. Nawet jeśli burmistrz, który zlecił nam projekt zagospodarowania przestrzeni nie wygra kolejnych wyborów miasto musi wywiązać się ze zobowiązania – to nie podlega żadnej wątpliwości.

Niska bariera wejścia, duże szanse

Do startu w przetargu na zamówienia publiczne zwykle nie trzeba wkładu własnego, wadium nie jest konieczne, dlatego to dobra opcja dla małych przedsiębiorstw, które w zamówieniach publicznych mają takie same szanse, jak duże podmioty. Co więcej zawsze mamy szanse, bo w zamówieniach publicznych liczą się kompetencje i nasze zgłoszenie będzie przeglądane przez dziesiątki urzędników, jeśli więc jesteśmy dobrzy, mamy spore szanse, że się uda. Często zamówienia publiczne są realizowane za pieniądze unijne, a to zobowiązuje podmiot zamawiający do umieszczenia tablicy o realizacji danego projektu z datami, kiedy był wykonywany i nazwą wykonawcy – to świetny element wizerunkowy.